Takich olbrzymów nie sposób nie zauważyć. Bujne okazy żagwi łuskowatej można dostrzec nawet w gęsto zarośniętym poboczu. Są to grzyby jak najbardziej jadalne w szczególności we wczesnym stadium rozwoju. Z wiekiem bowiem twardnieją i wymagają obgotowania przed spożyciem. Niegdyś robiono z nich zupę, a nawet ceniono jako materiał papierniczy. Podczas identyfikacji grzybów chętnie korzystam z anglojęzycznych źródeł zwłaszcza ze względu na potoczne na swój sposób ludowe nazwy, których w języku polskim zasadniczo brak. Żagiew łuskowata ma dwie takie potoczne nazwy. Jedna bez wątpienia nawiązuje do celtyckich wierzeń w boginki drzew driady, dla których szerokie kapelusze grzybów służyły ponoć za "rumaki". Być może stąd nazwa siodło driady (dryad's saddle). Druga nazwa plecy wieśniaka (pheasant's back mushroom) nawiązuje do spalonych słońcem pleców chłopów pracujących w polu. Żagiew łuskowata (Polyporus squamosus aka Cerioporus squamosus)
0 Comments
Leave a Reply. |
WYCIECZKI OSOBISTE
PODRÓŻYJ TAK, JAKBY JUTRA MIAŁO NIE BYĆ! Hej! Mam na imię Victoria. Wycieczki Osobiste to mój blog o podróżach, spełnianiu marzeń i aktywnym spędzaniu czasu. Dzisiaj jest tylko dzisiaj, więc nie trać czasu: podróżyj tak, jakby jutra miało nie być!
O mnie
Z wykształcenia tłumacz i montażysta filmowy. Z zawodu kameleon, a w praktyce przede wszystkim włóczykij z dziennikarskimi ciągotami. Niespokojny duch. Trudny charakter. Towarzyski samotnik. Poliglota, gaduła i gawędziarz. Niestrudzony ogrodnik. Z zamiłowania piszę, fotografuję i maluję. Uwielbiam podróże, aktywność na świeżym powietrzu i kontakt z naturą. Szukam szczęśliwych wysp. Wierzę, że jest przede mną jeszcze wiele do odkrycia! Oto moja bajka o życiu! WĄTKI
All
ARCHIWUM
October 2019
Victoria TucholkaYou can change the skies but |
VICTORIA TUCHOLKA |
|